Jdi na obsah Jdi na menu
 


YORKŠÍRSKÝ TERIER   (Yorkshire Terrier)  

Jorkšířský teriér (jorkšír) původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou v 11. století. Uměl lovit krysy a potkany a tak jejich původním posláním bylo doprovázet horníky do šachet a přádelen, kde působili jako "krysaři".
Přerod z pracovního psa na psa luxusního se u Yorkšírů udál až koncem 19.století.
V roce 1886 bylo toto plemeno oficiálně zapsáno do chovné knihy English Kennel Club pod názvem Yorkshire terrier. První štěňátka Yorkšírského teriéra v Čechách byly až v roce 1966.Hlava je poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující nebo kulatá.
Černé nosdry, ne příliš vystupující čenich.
Zuby jsou dobře umístěné a čelisti souměrné.
Oči jsou střední velikosti, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem, nevystupují.
Uši jsou malé, ve tvaru „V", vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.
Tělo je kompaktní, rovná záda, pevná bedra.
Přední nohy jsou rovné, hustě porostlé srstí, sytě zlaté barvy.
Zadní nohy jsou při pohledu ze zadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolením ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, stejného odstínu, jako u předních nohou.
Tlapky jsou kulaté, drápky černé.
Ocas bohatě osrstěný,tmavší, než zbytek těla,a to obzvlášť na konci ocasu, modré barvy. Ocas je obvykle nesen mírně nad linií hřbetu.
Srst je přiměřeně dlouhá, dokonale rovná, lesklá, s jemnou hedvábnou strukturou.
Zbarvení je tmavé, ocelově modré, táhne se od týla ke kořeni ocasu.
Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chVýška: 23 cm
Váha: 3,1 kg
Srst: přiměřeně dlouhá a hladká
Cena: S PP 7 000 - 10 000 Kč, bez PP 5 000 Kč
Charakter:

Živý, temperamentní, vyrovnaný, společenský pes. Dokáže být velice ostrý, tvrdohlavý, odvážný, ostražitý ale na druhou stranu milý a hravý pejsek.

Vhodnost k dětem: Je ideálním kamarádem, miluje děti.
Péče:
Nutné je denní česání. Velkou výhodou je, že Yorkšírové nelínají. Nezbytné je časté koupání s použitím kvalitní kosmetiky. Samozřejmostí by mělo být pravidelné očkování a odčervování. V případě ohrožení trvalého skusu psa, je nutné nechat dát mléčné zuby odstranit veterinářem. Pravidelné čištění zubů je dokonalou prevencí zubního kamene, na který Yorkšírové dost trpí.. Na toto čištění používáme pastu určenou pro pejsky, nikdy ne lidskou. U stravy máme na výběr granule, nebo doma připravenou. Jorkšíři milují zeleninu (mrkev, papriku) i ovoce.
   
Skupina dle FCI*: Teriéři
Číslo dle FCI*: 086
Informace ČMKU**: PDF

zpatky u jorksiiiiiiiiiiirku

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

KLASIFIKACE F.C.I.
Skupina 3: Teriéři
Sekce 4: Společenští teriéři (toy)

Velikost: tělesná hmotnost je až 3,1 kg.

Zbarvení: temně ocelově modré (ne stříbřitě modré), táhnoucí se od vrcholu hlavy ke kořeni ocasu, nikdy s příměsí plavých, bronzově zbarvených nebo tmavých chlupů. Srst na hrudi je sytě, jasně tříslová. Všechny tříslově zbarvené chlupy jsou u kořene sytější než ve střední délce a světlají k vrcholu.

Vzhled: hlava: spíše malá a plochá, ne příliš okrouhlé lebky, ne příliš dlouhá v čenichové partii; nos je černý.

Oči: středně velké, tmavé a jiskrné, inteligentního výrazu. Posazené jsou tak, že hledí vpřed, nejsou vystouplé; okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: malé, tvaru písmene V, nesené vzpřímeně, nasazené ne příliš po stranách, kryté jsou krátkou srstí, velmi sytého odstínu pálené.

Zuby: v čelistech kolmo nasazené, pravidelného, nůžkového skusu.

Krk: dobře utvářený.

Tělo: kompaktní s přiměřeně klenutými žebry, silnými bedry. Hřbet je rovný.

Končetiny: hrudní končetiny jsou pevné, dobře kryté sytě zlatavou srstí, která je tmavší u kořenů než na koncích; toto zbarvení nezasahuje nad lokty. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, hlezna nevybočená ani nevbočená. Stejně osrstěné a zbarvené jako přední, přičemž toto zbarvení nevystupuje nad hlezna.

Ocas: je úplně osrstěný, barva srsti je modrá a sytější než na zbytku těla, a to zvláště na samém konci. nesený je lehce nad úrovní hřbetu.

Srst: na těle je přiměřeně dlouhá, zcela rovná, nezvlněná, lesklá, jemná, hedvábná, nikoli jako vlna. Na hlavě je dlouhá, bohatá, sytě zlatá, tmavší na stranách hlavy, kolem uší a na čenichové partii, kde je zvlášť dlouhá. Tříslová barva na hlavě nezasahuje až na krk, ani zde neobsahuje žádné tmavé nebo černé chlupy.

Charakteristika: povaha: temperamentní, k cizím většinou nedůvěřivý či odtažitý, zvědavý, bystrý, má rád pohyb, většinou kurážný, odvážný, ostražitý, samostatný, tvrdohlavý, nezřídka rádi štěkají.


Původ: Jorkšírský teriér pochází původem z Velké Británie. V r. 1886 bylo oficiálně zaneseno do anglické knihy "Kennel Club" několik exemplářů pod společným názvem "Broken Haired Scotch or Yorkshire terrier".
O deset let později byl založen první "Yorkshire terrier - Club. Mezi první předchůdce yorkiho je považován waterside terrier, který v severním Skotsku sloužil k lovu myší a krys. Koncem 18. století nastala na severu hospodářská krize a obyvatelé se stěhovali za prací. Mnoho vzalo své psy sebou.
Po dlouhém cílevědomém páření vznikla nová rasa, která dostala název dle svého původu "hrabství Yorkshire" - yorkshirský terrier.
Jako nejznámější jorkšírský teriér, zároveň nazýván jako "otec jorkšírských teriérů", narozen 1865 byl "Huddersfield Ben". Bohužel Ben po šesti letech nešťastnou náhodou zahynul, ale ve svém krátkém životě získal na výstavách a soutěžích přes 70 cen. Ben se však od dnešních jedinců lišil v celkovém vzhledu i váhou (5,5 kg).
V letech 1890 byli již první jedinci prodáni do Ameriky, bohužel vez velkých úspěchů. Z první poloviny našeho století se nachází velice málo informací o vývoji této rasy. Teprve v letech 1950 - 1960 nastal obrovský zlom.
K nejúspěšnějším chovatelům této doby patřili Mrs. Foster a Mrs. Donaloso.
V letech 1950 - 1960 bylo evidováno přibližně 200 exemplářů. V dnešní době je zaneseno v knize chovatelů přibližně dvanáctinásobek. Tím se jorkšírský teriiér stal favoritem v chovu teriérů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář